Gitlab na osmijankovi

Prístup: https://osmijanko.fri.uniza.sk (všimnite si https, ale nemalo by byť treba potvrdiť bezpečnostnú výnimku, lebo stroj má inštalovaný certifikát cez Let's Encrypt.

Prihlasovanie: pre študentov a učiteľov cez LDAP, tak ako na hociktorom fakultnom počítači, pri prvom prihlásení si vás systém vytvorí ako používateľa.

Klonovanie projektov z gitlabu: ak sú verejné, tak môže klonovať hocikto, napr:

git clone https://158.193.150.40/jozef.krcho/krcho-cuka-bludisko.git

na interné projekty sa musíte prihlásiť a na privátne musíte byť členom vývojárskeho tímu.

Push operácia na server: musíte mať vygenerovaný ssh kľúč na stroji, z ktorého chcete robiť push, robí sa cez ssh-keygen (potvrďte všetko, čo sa pýta cez Enter, hlavne nezadávajte Passphrase, ale nechajte ju prázdnu). Tento kľúč potom pridáte na gitlabe cez Profile settings. Pri vytvorení nového projektu máte návod, ako postupovať (asi väčšinou pôjde o situáciu, že existujúci lokálny projekt na vašom počítači chcete dať pod správu git-u a dať ho na osmijankovské git úložisko), so študentmi  UVP sme to prešli, pre ostatných - treba pridať, kde pre daný projekt to vzdialené úložisko je, príkazom napr:

git remote add origin Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.:7022/hlavaty7/prvy.git

Pozor na to číslo 7022, to tam musí byť, lebo na tom porte nám beží ssh, namiesto štandardného portu 22.
Iná možnosť je vytvoriť súbor config v adresári .ssh a v ňom takéto riadky:

Host osmijanko 
    Port 7022
Host osmijanko.fri.uniza.sk
    Port 7022
Host 158.193.150.40
    Port 7022

Potom už môžete veselo pracovať. Odporúčam zoznámiť sa aj s príkazovým riadkom a parametrami pre git, nielen klikať myšou v nejakých "okienkach" v IDE.